System mikro płatności w aplikacjach dzięki Google

Opublikowano 22 Lip 2011 w Aplikacje, Google

Google uruchomiło In-App Payments – własny system dla mikro płatności w aplikacjach, które pojawiają się przede wszystkim w sklepie internetowym Chrome Web Store. Integracja usługi jest bardzo prosta i ogranicza się do wklejania składającego się z kilku linijek kodu. Bardzo istotną informacją jest fakt, że Google zamierza pobierać z każdej transakcji zaledwie 5%, co w porównaniu z Apple i Facebookiem (pobierają 30%) jest jałmużną.

A tak to działa:

W chwili obecnej z usługi mogą korzystać deweloperzy posiadający konto bankowe w Stanach Zjednoczonych oraz kupujący (czyli MY!) w ponad 140 krajach.

Wprowadzenie In-App Payments oznacza, że już niebawem na Google+ pojawi się tuzin farmerskich gier od Zynga Inc, w którą to Google zainwestowało swojego czasu ponad 100 milionów dolarów. Zastanawia mnie jedno, czy Zynga Inc. pozbiera manatki i przeniesie się całkowicie z Facebooka na Google+? W końcu co 5%, to nie 30%. Z drugiej strony – co 10 mln użytkowników, to nie 700 mln. Wydaję mi się, że jest to póki co niemożliwe, aczkolwiek nie przekreślałbym takiego scenariusza w przyszłości.