Mobilne startupy #4 (BitLock, Yabbly, Cover)

Opublikowano 13 Gru 2013 w Android, Aplikacje, iOS, Mobile

Z lekkim (tygodniowym!) poślizgiem zapraszam na kolejną edycję mobilnych startupów, czyli serię, w której opisuję ciekawe projekty, startupy i koncepty mobilne. Grudniowa edycja zawiera standardowo trzy projekty. Tym razem na tacy mamy aplikację, która ochroni rowery przed kradzieżą, a także personalizowany lockscreen dla urządzeń z Androidem, który podrzuca odpowiednie dla kontekstu aplikacje oraz wyszukiwarkę produktów na bazie mechanizmu Q&A. Zaczynajmy!

1. BitLock – zabezpiecz rower aplikacją (bez klucza!) i podziel się nim z innymi

BitLock to pierwsze na świecie (według twórców) zabezpieczenie do rowerów (czytaj kłódka), które nie wymaga od użytkownika klucza, a… konieczność posiadania smartfona i specjalnej aplikacji mobilnej. Niby jak? Zabezpieczenie posiada wbudowany sensor działający w oparciu o Bluetooth, który komunikuje się z aplikacją, aby sprawdzić tożsamość właściciela. Rower można odblokować lub zablokować za pomocą przycisku na zabezpieczeniu, jeżeli w pobliżu znajduje się smartfon z aplikacją (np. w kieszeni) lub za pomocą samej aplikacji. Real demo do zobaczeniu tutaj.

To oczywiście nie wszystko. Twórca projektu – Mehrdad Majzoobi – pociągnął Bitlock w kierunku społecznościowym. Skoro nie ma kluczy, a rowery odblokowujemy darmową aplikacją, czemu by nie dać funkcji społecznościowych? Już pewnie wiesz do czego zmierzam. BitLock to nie tylko zabezpieczenie w postaci kłódki, ale także platforma, dzięki której udostępnisz rower swoim znajomym. Wystarczą bowiem odpowiednie uprawienia nadane przez aplikację, aby z przypiętego roweru mógł skorzystać ktoś inny. Piękne, prawda?

Aplikacja zapisuje również przejechane trasy i pozostałe aktywności, czyli to co jest już w zasadzie normą. Polecam wideo i opis na Kickstarterze:

Projekt otrzymał dofinansowanie (ponad $120k na Kickstarterze).

2. Yabbly – rekomendacje produktów na bazie Q&A

Teoretycznie nie ma tu nic nadzwyczajnego, ale warto o tej aplikacji napisać z uwagi na coraz większą liczbę użytkowników. Yabbly to aplikacja do rekomendowania produktów działająca na bazie Q&A, czyli pytań i odpowiedzi. Każdy z użytkowników może zadań pytanie, na które następnie odpowiada społeczność w aplikacji. Twórcy mocno dbają, aby rekomendacje pochodziły od rzeczywistych posiadaczy danych produktów, a nie od marek czy ich agencji.

Ponadto Yabbly oferuje możliwość tworzenia list zakupowych i dzielenia się nimi ze znajomymi. Aplikacja jest globalna, przez co nie nadaje się zbytnio do używania przez Polaków. Czy ktoś zna polski odpowiednik?

yabbly

Aplikacja dostępna na iPhone’a.

3. Cover – lockscreen podrzucający aplikacje odpowiednie dla kontekstu

Używalność aplikacji w ciągu dnia jest zróżnicowana. Rano czytamy newsy, sprawdzamy pogodę i maile. Później (np. w drodze do pracy) używamy nawigacji, map i Yanosika. W pracy? Evernote, Dropbox, Keynote, kalendarz, znowu mail itd. Wieczorem? YouTube, Pocket czy twitter. A co gdyby smartfon sam nam podrzucał aplikacje, które potrzebujemy w danej chwili wyświetlając je na lockscreenie? Tak właśnie działa Cover, aplikacja przeznaczona na urządzenia z systemem operacyjnym Android.

Aplikacja w zależności od kontekstu wyświetla najczęściej używane przez użytkownika aplikacje. Przykładowo – jeśli wepchniemy do gniazda słuchawki, lockscreen zaproponuje nam aplikacje związane z muzyką. Sprytne, prawda?

To by było na tyle. Poprzednie wpisy z tej serii znajdziecie tutaj. Jeśli macie jakieś projekty na widoku, podeślijcie :-)!