Listy, czyli „facebookowe kręgi”

Opublikowano 19 Wrz 2011 w Facebook, Social Media

Z samego rana Facebook uraczył polskich użytkowników (wszystkich?) nową funkcjonalnością, o której wspominałem przy okazji newsa – Lista ostatnich zmian na Facebooku. Chodzi o tzw. „facebookowe kręgi”, czyli Listy.

Jak możemy przeczytać w instrukcji, listy to:

szybki, opcjonalny sposób na uporządkowanie znajomych i kontrolę nad tym, co widzisz w aktualnościach oraz nad tym, jakie zmiany statusu wysyłasz poszczególnym osobom.

Sama idea dzielenia znajomych na poszczególne grupy nie jest czymś nowym i jak słusznie zauważył Michał Górecki, poprawiono tutaj raptem interfejs. Wygląda to o niebo lepiej, niż wyglądało to do tej pory, aczkolwiek nadal nie umywa się do grupowania znajomych w kręgach na Google+. Listy tworzone są w sposób inteligenty, chociaż nie oznacza to, iż nie będziecie musieli poświęcić trochę czasu na sprawdzenie i uporządkowanie całości.

Główna zaleta wprowadzonej funkcjonalności ukrywa się tutaj – „kontrolę nad tym, co widzisz w aktualnościach”. Oznacza to, że od teraz mamy wpływ na Newsfeed, czyli ścianę, na której publikowany jest cały content (na to co widzimy ;-). Do tej pory wpływ na to miał głównie algorytm EdgeRank.

Wszystko fajnie, ale wydaje mi się, że na Facebooku jest coraz większy bałagan. Mamy filtrowanie postów, mamy publikowanie postów do określonych list, mamy subskrybowanie (śledzenie ala twitter) nieznajomych, mamy strony fanowskie. A całość… jakoś mało spójna.


Listy dostępne są po lewej stronie oraz bezpośrednio tutaj – facebook.com/bookmarks/lists.