Jak uruchomić Facebook Places w Polsce?

Opublikowano 16 Lut 2011 w Poradnik

Facebook Places to usługa geolokalizacyjna pozwalająca użytkownikom Facebooka zameldować się w aktualnie przebywanym miejscu za pomocą telefonu komórkowego z opcją Global Positioning System (GPS).

Z podobnego rozwiązania korzysta już kilka społecznościówek oraz takie serwisy jak foursquare, Gowalla (Gowalla zostaje partnerem Foursquare) czy polska Popla. Największym mankamentem tych przedsięwzięć jest jednak liczba zarejestrowanych użytkowników. Największy gracz na rynku – foursquare – ma zaledwie 4 mln użytkowników, co oczywiście przekłada się na liczbę znajomych, z którymi możemy się w ten sposób komunikować.

Places będzie inne z trzech powodów. Pierwszy, oczywisty – baza użytkowników Facebooka, która powoli sięga 620 mln użytkowników. Drugi, mniej oczywisty – spore możliwości społecznościowe. Oznaczanie znajomych oraz opcja „Teraz tutaj” jest naprawdę fajną zabawą i czymś trendy wśród społeczności. I trzeci – Deals. Zniżki, promocje, rabaty i nagrody dzięki geolokalizacji to opcja, z którą nie mieliśmy dotąd styczności. Zresztą podobnie jak właściciele sklepów, restauracji, itd. Mam nadzieję, że w Polsce nie będzie większych oporów i kilka marek skusi się na taką formę promocji.

A tak to wygląda. Pierwsza uczelnia w kraju dodana do Places!

Ok, ale jak to uruchomić?

Jak doskonale wiadomo Places w Polsce nie jest jeszcze dostępne i pewnie prędko nie będzie. Facebooka można jednak oszukać (i zameldować się do jakiegoś miejsca) za pomocą wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Wystarczy, że wybrany przez nas VPN będzie w puli adresów IP, która ma już dostęp do usługi (np. jakiś z USA). W ten sposób aplikacja Facebooka (przynajmniej na iPhone’a) „przepuści” nas do Places, podobnie zresztą jak wersja dotykowa serwisu w przeglądarce. O ile w samej aplikacji nie da się dodać nowego miejsca w Places (brakuje guziczka z plusem), tak przez Safari można to bardzo łatwo uczynić.

Jeśli chodzi o VPN’a to polecam Best Free VPN. Jak się z nim połączyć można przeczytać na ich stronie internetowej (wersja iPhone / wersja Android). Można się pobawić, lans jest. Oczywiście używanie w chwili obecnej Places jest mało opłacalne. Nie wyobrażam sobie, że nagle wszyscy zaczną korzystać z VPN’ów :-).