Dotykasz i wiesz. Tak działa Connected Paper od Ericssona

Opublikowano 15 Kwi 2014 w Internet of Things, Mobile

Uwielbiam nowe technologie, pomysły, koncepcje i próby stworzenia czegoś ambitnego. Nawet jeśli z tego nic ostatecznie nie wychodzi. Czy takim produktem będzie Connected Paper od Ericssona?

Szwedzka firma telekomunikacyjna zaprezentowała jakiś czas temu (dokładnie podczas MWC 2014 w Barcelonie) nowy produkt o nazwie „Connected Paper”, służący do przekazywania na urządzenia mobilne informacji na temat dotkniętych przez użytkownika obiektów. Tak, dowolnych obiektów, które zaopatrzone są w specjalną naklejkę.

Jak to działa? Dotykając określonego obiektu, ciało użytkownika staje się „połączeniem”, które transmituje dane do aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. Magia, prawda? W wideo poniżej można zaobserwować jak w momencie dotknięcia pudełka z zupą, aplikacja wyświetla wcześniej zdefiniowane informacje o produkcie. Nie trzeba nic skanować, przykładać, podchodzić. Wystarczy dotknąć.

Proste, ale czy potrzebne? Z jednej strony dodatkowe informacje może mi zapewnić tani w produkcji kod QR (zakładam, że naklejka wykorzystywana przez Connected Paper swoje kosztuje), z drugiej – możliwości są zapewne zdecydowanie większe i nie ograniczają się do informacji o produkcie.

Problemem takiego rozwiązania jest na pewno skala, bowiem nie wyobrażam sobie, że naklejka Connected Paper dołączana jest do każdego produktu. Mimo wszystko, ciekawa koncepcja, która prawdopodobnie doczeka się kilku mniej lub bardziej udanych realizacji.