Danone wchodzi w IoT. Sensor od Actimela

Opublikowano 7 Lut 2016 w Aplikacje, Hardware, Mobile

Kilka dni temu pochwaliłem się nowym urządzeniem z obszaru IoT (Internet of Things), które otrzymałem od polskiego oddziału Danone. Paczka zawierała sensor ciepła potrafiący na bieżąco mierzyć i przekazywać do aplikacji mobilnej temperaturę oraz wilgotność powietrza, komunikując się przy tym za pomocą technologi bezprzewodowej BLE.


Cały projekt to nowa kampania marki Actimel skierowana do rodzin, mająca zapewnić (poprzez sensor Acti) dodatkową opiekę nad dziećmi podczas ich zimowych zabaw.

Actimel na co dzień pomaga dbać o rodzinę. Teraz dajemy rodzicom coś więcej – ACTI, które będzie im pomagać dbać o optymalną temperaturę dziecka. ACTI – zdejmie z nich trud sprawdzania czy dziecku jest ciepło lub czy jest zmarznięte i samo uruchomi alarm, gdy będzie konieczne rozpięcie kurteczki lub założenie szalika. – opowiada o innowacyjnym urządzeniu Ewa Gayny z firmy Danone.

Jak działa i wygląda Acti?

Sensor Acti to małe urządzenie osadzone w materiałowej „opasce” z zapinką wykorzystującą magnes, które przyczepia się do najbliższej ciału warstwy ubrania. Wykorzystanie magnesu pozwala łatwo regulować długość zapinki oraz komfortowo przeczepiać sensor do ubrania, za co należy się ogromny plus. Lekkim zdziwieniem może okazać się wygląd urządzenia, który prezentuje się nieco inaczej od tego co możemy zobaczyć np. na stronie internetowej. Przed otrzymaniem paczki spodziewałem się plastikowego (bardziej profesjonalnego) rozwiązania, aczkolwiek po dłuższym testowaniu zrozumiałem, że wykorzystanie zwykłego materiału jest jak najbardziej wskazane z dwóch powodów:

  • urządzenie jest niezwykle lekkie, ok. 15 gramów, co ważne jest w kontekście noszenia przez dziecko;
  • ciała nie dotyka gryzący plastik (zwłaszcza w tym miejscu – plecy/klatka piersiowa), a delikatny materiał.

Poza tym, urządzenie nie ma spełniać funkcji estetycznych, ponieważ i tak jest noszone pod ubraniem.

porownanie-acti

Przed rozpoczęciem pracy urządzenie należy oczywiście skalibrować za pomocą aplikacji mobilnej Acti, którą można za darmo pobrać w sklepach Google Play i App Store (niebawem również na Windows Phone). Cały proces jest bardzo prosty, dobrze opisany i trwa zaledwie kilka minut.

Komunikacja z aplikacją

Urządzenie komunikuje się z aplikacją mobilną za pomocą BLE, które charakteryzuje się przede wszystkim niskim poborem mocy oraz szybkim dostępem do danych. Aplikacja mobilna Acti wysyła powiadomienia typu push, w momencie gdy temperatura wzrośnie lub spadnie o 3 stopnie Celsjusza (wartość konfigurowalna) lub wilgotność powietrza pod ubraniem znacząco wzrośnie, co oznacza, że osoba nosząca sensor jest przegrzana lub przechłodzona.

actimobile

Aby wymiana danych pomiędzy sensorem a smartfonem odbywała się bez zakłóceń, oba urządzenia muszą łapać się w zasięgu, który w przypadku iPhone’ów wynosi maksymalnie ok. 25 metrów.

Na koniec trochę marketingu, czyli spot i instrukcja w jaki sposób można wygrać sensor Acti.

Acti można wygrać co 20 minut w trwającej od 11-go stycznia loterii przeprowadzanej na stronie actimel.pl. Mechanizm loterii oparty jest na wpisywaniu kodów nadrukowanych wewnątrz kartonowych opakowań Actimela. Sensor jest niedostępny w sprzedaży.

Acti zostało wymyślone i zaprojektowane przez Young & Rubicam.